Former bishops

image of bp De Palma

 

Rt Rev. Joseph De Palma SCJ

He was consecrated first Bishop of De Aar.

Born on 4 Sep 1913 in Walton, NY, USA.

20 May 1944  -  Ordained  Priest Priest of Congregation of the Priests of the Sacred Heart

15 Jul 1959   -  Appointed Superior General of Congregation of the Priests of the Sacred Heart

13 Apr 1967  -  Appointed  Bishop of De Aar, South Africa

6 Jun 1967  -  Resigned  Superior General of Congregation of the Priests of the Sacred Heart

19 Jul 1967   -  Ordained  Bishop  Bishop of De Aar, South Africa

18 Nov 1987  -  Retired  Bishop of De Aar, South Africa

3 Feb 2005   -  Died  Bishop Emeritus of De Aar, South Africa

Bishop De Palma, a priest for nearly 61 years who retired to Florida in 1988, died Thursday at Northside Hospital and Heart Institute.

"I wouldn't get up in the pulpit and criticize the system because the next day I would be back in the USA, and they would have to send another man," Bishop De Palma said in a 1998 interview at the Sacred Heart Residence in Pinellas Park, where he lived in retirement. "If necessary, I would stand up for my people."

Bishop De Palma was born in Walton, N.Y., and grew up in Rome, N.Y. He was ordained in 1944. In 1955, he was named provincial superior of what was then the North American Province.

 

bo Lobinger

 

Rt Rev. Frederick Lobinger

 

was Apostolic Administrator from 13 March 1988 to 30 April 1992.

 

 

 

bp Potocnak

Rt Rev. Joseph Potocnak SCJ

 

appointed Bishop of De Aar on February 12, 1992,

ordained Bishop May 1, 1992

retired 23 September 2009.

We use cookies to improve our website and your experience when using it. Cookies used for the essential operation of this site have already been set. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive Module Information